Суббота, 27.04.2024, 13:17

Книжкова лікарня

РОБОТА «КНИЖКОВОЇ ЛІКАРНІ»

Осінні канікули – довгоочікувана пора для гімназистів. Нарешті є змога відпочити, бо шкільний дзвінок тимчасово перестає кликати учнів за парти, а осіннє сонечко, із задоволенням запрошує їх на прогулянку до парку, до річки, до лісу. Але не тільки діти з нетерпінням очікують на канікули, мріють про них і …. бібліотечні книги. Так-так, ми не обмовилися, адже саме в канікулярний період більшість із них вирушає в подорож до помешкань своїх читачів, щоб зробити корисним їх дозвілля. Але є й інші книжечки – ті, які дещо зносилися та  втратили свою привабливість, тож вони ще з більшим нетерпінням очікують на канікули, а точніше – на турботливі рученята юних «лікарів» «Книжкової лікарні» яка діє при бібліотеці гімназії в цей період. Цього разу «швидку медичну допомогу» навчилися надавати зіпсованим книгам учні 5-Б класу. Завдяки їх старанням багато сумних мудрих книжечок здобули нове життя та веселу посмішку від розуміння, що вони зможуть нести знання ще багатьом своїм читачам. Бібліотекарі разом із «полікованими» книгами щиро дякують п’ятикласникам за їх працю та небайдужість і сподіваються що й надалі учні відвідуватимуть заняття «Книжкової лікарні» та бережливо ставитимуться до її величності – книги.

Як працювати з книгою:

1. Для ознайомлення в загальних рисах зі змістом книги необхідно:
    а) прочитати титульну сторінку – прізвище  автора, заголовок, рік видання;
    б) прочитати анотацію (коротку інформацію про цю книгу), вміщену на зворотному боці титульної сторінки;
    в) уважно ознайомитися зі змістом, вміщеним або в кінці книги, або після титульної сторінки;
    г) прочитати передмову або вступ.

2. Під час читання звернути увагу на :
     а) назви окремих розділів, частин, параграфів і т. ін.;
     б) вдумливо ставитись до слів і словосполучень, виділених різними шрифтами (розрядкою, курсивом, пів жирним та ін.);
     в) з’ясувати значення незрозумілих слів за допомогою словників та енциклопедій;
     г) звернути увагу на посилання (позначаються зірочкою або цифрою) і зразу ж уважно прочитати пояснення (внизу сторінки).

3. Для засвоєння змісту прочитаного необхідно:
     а) поділити прочитаний матеріал на частини, виділити в них найголовніше;
     б) скласти план (простий,складний), тематичні виписки, тези або конспект.

Щоб книжки довше жили

Книжки — як люди: народжуються, живуть, старіють. Як і люди, можуть хворіти. А захво¬рівши, потребують лікування.

Для хворих є поліклініки, лікарні, санаторії. Для хворих книжок теж є спеціальні лікарні. Тільки називаються вони по-іншому: палітурні та реставраційні майстерні.

В них лікують хворі книжки. І лікують по-різному. Одним надають амбулаторну допомогу, інших кладуть у лікарню, навіть оперують. В особливих випадках роблять реанімацію (ожив¬лення) — дарують друге життя.

Для остаточного одужання влаштовують книж¬кам «санаторний» режим.
Словом — повертають квітучий вигляд.

Однак усі лікарі знають: будь-яку хворобу легше попередити, ніж вилікувати. І радять берегти здоров'я. Зокрема, позбутися поганих звичок.

Давайте і ми, насамперед, запам'ятаємо, що з  книжками не можна робити:

1.    Не можна перегинати книжки.
2.    Не можна загинати книжкові сторінки.
3.    Не можна закладати в книжки олівці.
4.    Не можна брати книжки брудними руками
5.    Не можна читати книжки під час їди.
6.    Не можна читати книжки на сонці.

Книжки бояться і бруду, і вогкості, і сонячних променів — псується папір. Ще книжки бояться пилу і комах-точильників.

•     Найбільше книжки люблять дбайливе ставлення. Дуже люблять чистоту.

• Класти книжки треба тільки на чисті столи парти. Перегортаючи прочитану сторінку, звикайте тримати її за верхній край. І ніколи-ніколи не слиньте пальці.

ЗАПОРУКА ЗДОРОВ’Я

Чистота – запорука здоров’я не тільки людей, а й книжок теж.
    У задушливому, прокуреному повітрі книжки, як і люди, погано себе почувають. Шкідливі речовини  тютюнового диму вбираються папером і псують його. Дуже гаряче і дуже холодне повітря теж погано діє на книжки. Від спеки і холоду книжки скоріше старіють. Пил, що сідає на книжки, затруднює їхнє дихання. Повітря не може приникнути через шар пилу, папір починає задихатися, пітніти, і тоді на запітнілі й непросохлі місця книжок нападають ззовні хворобливі мікроби. І книжки зацвітають пліснявою.
    Щоб цього не сталося, 2-3 рази на рік змітайте пил з книжок домашнім пилососом. І частіше провітрюйте кімнату. Але тільки не влаштовуйте протягів. Книжки бояться їх, як і різких коливань температури. Як і різких коливань  вологості. Сильний струмінь повітря під час провітрювання (особливо взимку) не повинен досягати книжок.
    Найкраще тримати книжки за скляними дверцятами. І далі від вікон. Як не дивно, книжки не люблять вікон. Від ультрафіолетових променів сонячного світла аркуші книжок стають ламкими, кольорові обкладинки вигорають. В яскраві  сонячні дні завішуйте вікна, створюйте в кімнаті розсіяне світло. Або зашторюйте зсередини дверцята  книжкової шафи.
    Не забудьте: між верхом книжок і наступною полицею завжди потрібен невеликий простір для циркуляції повітря.

ПРО ГІГІЄНУ ЧИТАННЯ

•     Дуже шкідливо читати лежачи. Шкідливо для книжки, і для очей читача.
•     Ще шкідливіше (і небезпечно) читати книжку, ідучи вулицею.
Навіть найцікавіші книжки краще читати в приміщенні, сидячи за столом. При цьому класти книжку не просто на стіл, а на спеціальну похилу підставку. Це корисно і для самої книжки, і для очей читача. Очі менше втомлюються. І текст краще сприймається. Для підставки потрібен товстий картон або тонка фанера.

•     Світло на книжку повинно падати з лівої сторони трохи ззаду. У настільній лампі бажана молочна або матова лампочка потужністю 40-ват на відстані в 50—60 сантиметрів від книжки. Сторінки книжки мають бути рівномірно освітлені, без тіней і зайчиків